İptal, İade, Değişim

Hatalı ürün gönderimi veya hasarlı ürün gönderimi gibi durumlarda, sipariş verdiğiniz ürün veya ürünleri iade edebilirsiniz.

Eğer sipariş ettiğiniz ürününüz size hatalı ya da hasarlı bir şekilde ulaşmış ise isterseniz ürününüz yenisi ile değiştirilecek ya da yapmış olduğunuz ödeme şekline bağlı olarak, havale yapmış olduğunuz hesabınıza ya da kredi kartınıza para iadesi yapılacaktır.

Siparişlerinizi teslim alırken kargo görevlisinin önünde paketinizi açmanızı ve ürününüzü kontrol etmenizi önermekteyiz.

Siparişinizde herhangi bir aksaklık varsa ürün hatalı veya hasarlıysa kargo görevlisine siparişi iade ederek hasar tutanağı tutturmanız gerekmektedir.

Teslim aldığınız paketin sizden önce açılmış olup olmadığı ya da gelen paketin deforme olup olmadığı, tutanakta mutlaka belirtilerek hem siz hem de kargo görevlisi tarafından imzalanmalıdır.

Bu koşulların dışında, eksiksiz olarak teslim edilen ürünlerin iadesi ile ilgili talepleriniz, Tüketici Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince değerlendirilecektir.

İade işleminizin hatasız ve en hızlı şekilde gerçekleşmesi için, bu konuyu en kısa sürede info@hepsimemleketten.com adresine e-mail atmalısınız.